czwartek, 28 lutego 2013

Sok brzozowy

Jako, że wśród przepisów dr Bardadyna znajdują się również te, w których skład wchodzi również ten specyfik pozwoliłam sobie na zakup w sklepie ze zdrową żywnością (nowo otwarty róg ul. Sokoła i ul. Szydłowskiej, obok papierniczego w Poznaniu). Koszt 8zł butelka 0,75l. firmy OSKOŁA.Informacje :

"Sok z brzozy znany jest również pod nazwami bzowiny czy oskoły. Wykorzystywany w medycynie naturalnej od setek lat jako środek oczyszczający, ale też wzmacniający, witalizujący i poprawiający przemianę materii.

Skład soku z brzozy
W soku z brzozy znajduje się szereg składników odżywczych, które są odpowiedzialne za jego korzystny wpływ na organizm ludzki. Wymienić należy:
- wapń,
- fosfor,
- potas,
- żelazo,
- miedź,
- magnez,
- mangan,
- witaminę C,
- witaminy z gr. B,
- olejki eteryczne,
- kwasy owocowe,
- garbniki i żywice,
- fruktozę, glukozę,
- saponiny i taniny.

„Bzowina” nie ma zapachu, jednak sam chłonie inne zapachy doskonale. Przechowując jąwięc należy zachować ostrożność by nie przejął aromatów zawartości lodówki.

Niezwykłe właściwości
Po sok z brzozy warto sięgać w okresie osłabienia czy rekonwalescencji. Dzięki swojej wysokiej wartości odżywczej i dobremu wchłanianiu składników odżywczych z niego, sok staje siędoskonałym napojem wzmacniającym. Istnieją doniesienia, iż podawanie go osobom chorym na raka poprawia ich samopoczucie. Ma bardzo dobry wpływ na układ moczowy, m.in. z uwagi na działanie moczopędne. Sprzyja pozbywaniu się złogów z przewodu moczowego, tym samym chroni go przed powstawaniem kamieni. Pobudza pracę nerek. Warto by sięgały po niego osoby cierpiące na dnę moczanową, artretyzm, anemię, wrzody, szkorbut, reumatyzm, czy mające problemy z ciężko gojącymi się ranami, obrzękami. Oskoła to także doskonały sposób na poprawę odporności przed infekcjami. Dzięki nasilaniu diurezy pomaga w pozbywaniu się z organizmu toksyn.
W medycynie chińskiej bzowina była wykorzystywana jako napój oczyszczający wątrobę, krew, poprawiający kondycję skóry, leczący trądzik. Stosowano ją również jako płukankę do wzmacniania włosów.

Stosowanie bzowiny
Sok z brzozy można pic przez cały rok. Pamiętać jednak należy, że termin jego zbioru przypada na okres wiosny, gdy drzewa po zimie kierują soki ku rozwijającym się pąkom. Największą wartość ma wypijany świeży, bez podgrzewania. Wysoka temperatura czy wystawienie na słońce zmniejsza w nim zawartość składników odżywczych.
Świeży sok można przechowywać w lodówce do dwóch dni. Po tym czasie zaczyna kwaśnieć. Mały dodatek spirytusu wydłuży jednak jego trwałość.
Należy pić 1 do 2 szklanek dziennie, najlepiej podzielonych na mniejsze porcje po 100-150 ml. Warto wprowadzać okresowe „terapie” sokiem z brzozy, poprzez picie go codziennie przez okres 2-3 tygodni.

Liście brzozy
Korzystny wpływ na organizm ma nie tylko sok z brzozy. Wartościowe są także liście i pąki. Liście są bogate we flawonoidy w tym hiperozyd, rutozyd czy kwercytynę. Zawierają także betulinę, biały barwnik nadający kolor korze drzewa. Związek ten ma wpływ na zmniejszanie poziomu cholesterolu, ale również działa przeciwnowotworowo. Wyciągi z liści brzozy pobudzają wydzielanie moczu i potu, a wraz z nimi szkodliwych metabolitów. Działają przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Podobnie jak sok z brzozy, sprzyjają pozbywaniu się złogów i piasku z dróg moczowych. Liście należy zbierać w okresie od maja do czerwca.

Napar z liści:
- 1-2 łyżki świeżych liści
- 1,5 szklanki wody

Liście rozdrobnić. Zalać wrzątkiem. Odstawić na około pół godziny. Pić w ciągu dnia podzielone na 3-4 małe porcje."

Źródło: http://vitalia.pl/artykul3691_Sok-z-brzozy-sposob-na-wiosenne-oczyszczanie.html

"Sok z brzozy na kamienie nerkowe

Pączki oraz liście brzozy szczególnie korzystnie wpływają na zdrowie osób ze skłonnościami do kamieni nerkowych. Drzewo to od wieków było uznawane za głównego „czyściciela” toksyn w organizmie oraz jako specyfik zapobiegający powstawaniu piasku i kamieni w moczowodach i pęcherzu moczowym. Jego główną zaletą jest oczyszczanie organizmu ze złogów w przewodach moczowych. Pomaga w wydalaniu moczu.

Specyfik z drzewa zawiera przede wszystkim:

Sok z brzozy - właściwości

 • kwas cytrynowy,
 • kwas jabłkowy,
 • wapń,
 • fosfor,
 • potas, 
 • magnez,
 • żelazo,
 • witaminy z grupy B,
 • miedź,
 • związki żywiczne,
 • garbniki.
Ze względu na liczne sole mineralne, aminokwasy i unikalne pierwiastki sok z brzozy nie toleruje wysokich temperatur. Nie należy go podgrzewać, ani wystawiać na mocne działanie promieni słonecznych.
Ze względu na bogactwo mineralne i witaminowe soku z brzozy nie należy łączyć z niektórymi substancjami. Szczególnie w czasie kuracji należy zrezygnować z:
 • czarnej herbaty,
 • kawy,
 • alkoholu,
 • szpinaku,
 • czekolady,
 • szczawiu.
Warto w czasie kuracji także ograniczyć ilość zjadanych wędlin!
Wymienione powyżej produkty zawierają w nadmiarze substancje, które mogą wchodzić w reakcje chemiczne i generować odkładanie  toksyn w naszym organizmie lub po prostu działać niekorzystnie na ciało.

Sok z brzozy - skąd?

Taki sok nazywamy bzowiną lub oskołą. Najlepiej oczywiście pozyskiwać preparat samemu. Odpowiednim terminem jest wiosna. Drzewo powinno mieć co najmniej 10 lat. Gałęzie przeznaczone na sok powinny mieć grubość około 3-5 cm. Łatwo sprawdzimy czy brzoza nadaje się już na sok - nakłuwamy korę szpikulcem. Gdy pojawi się kropla to ewidentny znak, że to odpowiedni moment na ściągnięcie soku. Można ręczną wiertarką wykonać otwór na głębokość ok. 5 cm. Do niego wkładamy rurkę, a jej drugi koniec w pojemnik do gromadzenia soku. Preparat spływa powoli, ale po 2 dniach powinniśmy otrzymać około 3 litrów substancji. Miejsce po otworze zabijamy kołkiem, można także posmarować je pastą ogrodniczą do leczenia ran kory i pnia drzewa. Soku z brzozy nie filtrujemy. Przechowujemy go w lodówce do 4 dni. W tym czasie pijemy pół lub jedną szklankę w ciągu całego dnia. Dla polepszania smaku możemy dodać odrobinę miodu lub soku malinowego.

Sok z brzozy - przechowywanie

Preparat jest w stanie po ściągnięciu wytrzymać w lodówce do 4 dni. Aby jednak przedłużyć jego walory zdrowotne możemy dolać do soku odrobinę spirytusu. Taka nalewka zachowa na dłużej wartościowe składniki mineralne.

Brzoza na okłady

W chorobach skóry możemy stosować zewnętrzne przemywania i okłady z liści brzozy. Znane są właściwości wybielające np. piegi. Dobrym roślinnym lekiem są także pączki brzozy stosowane na rany i przy problemach skórnych.

Płukanka na włosy z brzozy

Na wzmocnienie i puszystość włosów dobrze jest stosować płukankę z liści brzozy. Szklankę ususzonych liści brzozowych zalewamy szklanką spirytusu i szklanką wody. Macerat trzymamy w ciemnym pomieszczeniu około 10 dni. Po tym czasie specyfik przecedzamy. Koniecznie powinniśmy go przelać do nieprzezroczystego naczynia.  Preparat wcieramy we włosy po każdym myciu. Dzięki temu nadamy włosom blasku, objętości i energii."
źródło: http://www.poradynazdrowie.pl/oskola-czyli-sok-z-brzozy-wlasciwosci-i-dzialanie.html


W smaku inny niż cokolwiek piłam do tej pory. Moje kubki smakowe odbierają go jako kwaskowaty zarazem mdły. Na pewno jest dobry jako napój orzeźwiający w upalne letnie dni, schłodzony.

Raczej popijać go nie będę z uwagi na cenę, ale spróbuję koktajli na jego bazie.

Brak komentarzy: